Czym jest hiperfosfatemia?

Czym jest hiperfosfatemia?

Za dużo fosforanu we krwi jest znane jako hiperfosfatemia. Najczęstszą przyczyną jest choroba nerek, ale inne warunki mogą prowadzić do równowagi poziomu fosforanu.

fosforan jest chemikalia występującym w organizmie. Zawiera minerał zwany fosforem, który występuje naturalnie w wielu produktach spożywczych. Fosfor wspiera kości i zęby w celu rozwoju i pomaga zamienić żywność w energię, aby organizm mógł użyć.

Nerki naturalnie kontrolują poziomy fosforanów. Jeśli jednak nerki nie działają skutecznie, mogą nie być w stanie usunąć wystarczającej ilości fosforanu, co prowadzi do wysokiego poziomu w ciele.

Leczenie hiperfosfatemii będzie zależeć od stanu leżącego opticren opinie cena u podstaw. W przypadku osób z chorobą nerek stosuje się kombinację diety i leków do kontrolowania poziomu fosforanu.

Objawy

Hiperfosfatemia zwykle nie ma widocznych objawów. Bardziej prawdopodobne jest, że objawy choroby leżącej u podstaw, które mogą powodować wysoki poziom fosforanu, taki jak niekontrolowana cukrzyca, są najpierw zauważane.

Jeśli poziomy fosforanu we krwi stają się zbyt wysokie, mogą powodować minerały i mineralne i Zaburzenia kości i zwapnienie.

Zaburzenia mineralne i kości

Kości potrzebują minerałów i hormonów do odbudowy, rozwoju i pozostania silnym. Nerki równoważą ilość fosforu i wapnia we krwi. Jeśli są nierówne, mogą wyciągnąć wapń z kości i je osłabić.

Ponieważ nerki kontrolują równowagę minerałów i innych chemikaliów, przewlekłe choroby nerek mogą powodować zaburzenia mineralne i kości. Ci, którzy mieli niewydolność nerek i mają dializę, są najbardziej zagrożone.

To pogorszenie może nastąpić przez wiele lat, często bez objawów. Ale gdy kości zaczynają się słabnąć, osoba może zacząć odczuwać ból w kościach lub stawach.

Jeśli dzieje się tak u dzieci, które mają chorobę nerek, może być poważniejsze, ponieważ ich kości wciąż się rozwijają . Dzieci, które mają zaburzenie mineralne i kości, mogą nie wzrosnąć do pełnej wysokości. Kości w nogach mogą zgiąć się do wewnątrz lub na zewnątrz, co jest czasem znane jako nerki.

zwapnienie

zwapnienie, gdy wapń jest osadzony w narządach lub tkankach w organizmie. Stan może wpływać na żyły i tętnice i jest znany jako zwapnienie naczyniowe. Jest to szczególnie poważny stan, ponieważ serce będzie musiało ciężko pracować, aby pompować krew wokół ciała. Zwapnienie może utrudniać dializę.

Wysoki poziom fosforu i wapnia we krwi może również powodować swędzącą skórę i czerwone oczy.

Choroba nerek jest najczęstszą przyczyną hiperfosfatemii. Zdrowe nerki dostosowują poziom minerałów we krwi, ale nerki, które nie działają właściwie, nie zawsze są w stanie to zrobić.

Istnieją inne warunki związane z wysokim poziomem fosforanu we krwi, w tym jednak, w tym Poniżej:

 • Niekontrolowana cukrzyca: Powoduje to wysoki poziom cukru we krwi, który może prowadzić do poważnych problemów medycznych, takich jak uszkodzenie narządów.
 • Ketoacidoza cukrzycowa: powikłanie cukrzycy Może się to zdarzyć, jeśli ciało zacznie zabraknie insuliny. Szkodliwe ketony gromadzą się w ciele i poziomie cukru we krwi.
 • Hipoparathyroidyzm: rzadkie zaburzenie hormonalne, w którym ciało nie wytwarza wystarczającej ilości hormonu przytarczyc (PTH). PTH pomaga kontrolować poziom fosforu we krwi i kościach.
 • Hipokalcemia: niski poziom wapnia we krwi.

przyjmowanie suplementu fosforanowego może również prowadzić do hiperfosfatemii . Większość ludzi otrzyma więcej niż wystarczającą ilość fosforu z diety, a ciało jest zwykle dobre w regulacji poziomów. Nikt nie powinien przyjmować więcej niż 250 miligramów (mg) suplementów fosforu dziennie.

Przetworzona żywność często dodawano fosfor, aby je zachować, a dieta wysokobiałkowa może również zawierać więcej fosforu niż ktoś potrzebuje.

Diagnoza

Jeśli ktoś ma objawy hiperfosfatemii lub choroby związanej z tym stanem, powinien udać się do lekarza. Lekarz zapyta o swoją historię medyczną, omówić wszelkie objawy, przeprowadzi badanie fizykalne, a czasem zaleci test fosforanowy. W ciekłej części krwi, zwanej osoczem. Lekarz włoży igłę do żyły do ​​ramienia i weźmie małą próbkę krwi, która zostanie wysłana do laboratorium do testowania.

 • Próbka moczu w czasie. Osoba będzie musiała zebrać cały mocz w określonym okresie, czyli zwykle 24 godziny.
 • Rentgen może być potrzebny, jeśli dana osoba ma objawy zaburzenia minerałów i kości. Rentodczenie pokaże wszelkie złoża wapnia w narządach lub żyłach oraz wszelkie osłabienie lub zmiany w strukturze kości danej osoby.
 • Zazwyczaj osoby z niewydolnością nerek mają regularnie monitorowane poziomy fosforanów, które poziomy fosforan są regularnie monitorowane, Co oznacza, że ​​hiperfosfatemia zwykle występuje podczas rutynowych kontroli.

  Leczenie hiperfosfatemii będzie zależeć od podstawowej przyczyny:

  • Jeśli dana osoba ma niekontrolowaną cukrzycę, jest to konieczne Zorganizuj to za pomocą diety, ćwiczeń i leku zwanego insuliną.
  • Osoba z hipoparatoryzmem zaburzenia hormonalnego może wymagać suplementu. Przyniesie to poziomy wapnia i fosforanu we krwi z powrotem do normy. Dieta, która jest bogata w wapń i nisko w fosforze, może pomóc utrzymać stabilne poziomy.
  • Gdy choroba nerek powoduje hiperfosfatemię, zwykle stosuje się połączenie zmian diety i leków. Głównym celem jest zapobieganie dalszemu uszkodzeniu kości.
  • Silder fosforanowy jest lekiem zawierającym wapń. Podczas pobrania posiłku lek kontroluje ilość fosforu, który organizm pochłania z jedzenia.
  • Ktoś, kto ma niewydolność nerek, często potrzebuje dializ. Jest to proces czyszczenia krwi odpadów i usuwania nadmiaru płynu, jeśli nerki nie są w stanie tego zrobić. Dializa nerkowa usuwa również niektóre fosforany z krwi.

  Zapobieganie

  Głównym sposobem zapobiegania hiperfosfatemii jest kontrolowanie poziomów fosforanu i wapnia w organizmie. Zwykle odbywa się to przez jedzenie niektórych pokarmów i unikanie innych. Produkcja przetworzona często zawiera fosfor jako konserwant, pokazany przez składniki, które mają wspólne litery. Osoba ze stanem podstawowym związanym z hiperfosfatemią może chcieć uniknąć tych pokarmów.

  Niektóre naturalne pokarmy, takie jak groszek, mleko i masło orzechowe, zawiera również wysoki poziom fosforu.

  W przypadku osób z chorobą nerek spożywanie diety z odpowiednią ilością minerałów jest istotną częścią zarządzania tym stanem. Może to być skomplikowane, a dietetyk może pomóc wyjaśnić, które pokarmy jeść lub unikać.

  Outlook

  Jeśli nerki działają normalnie i wytwarzają prawidłowe poziomy hormonów, ciało, ciało naturalnie zrównoważy poziom fosforanu we krwi. Jeśli tak się nie dzieje, poziomy należy sztucznie regulować za pomocą diety i leków.

  Hiperfosfatemia może osłabić kości i powodować uszkodzenie żył, tkanek i narządów w organizmie. Ważne jest, aby osoby z chorobą nerek szukały porady na temat diety, aby utrzymać fosforan na bezpiecznym poziomie, co może pomóc w radzeniu sobie z tym stanem.

  • Blood /Hematology
  • Bones / / Ortopedics
  • Nutrition/Diet
  • Urologia/Nefrologia

  Wiadomości medyczne mają dziś ścisłe wytyczne dotyczące pozyskiwania i czerpią tylko z recenzowanych badań, akademickich instytucji badawczych oraz i instytucjach badawczych akademickich oraz czasopisma medyczne i stowarzyszenia. Unikamy używania trzeciorzędowych odniesień. W każdym artykule łączymy podstawowe źródła – w tym badania, odniesienia naukowe i statystyki – a także wymieniamy je w sekcji zasobów na dole naszych artykułów. Możesz dowiedzieć się więcej o tym, jak upewniamy się, że nasza treść jest dokładna i aktualna, czytając naszą politykę redakcyjną.

  Contents

  Get a quote

  If you want to get a free consultation without any obligations, fill in the form below and we'll get in touch with you.